od 8 do 18 hodin
3D tiskárna v domácnosti, která tiskne předměty běžné potřeby, již dnes nemusí být jen scéna ze sci-fi filmů. Tato zařízení si domů pořizuje čím dál tím větší počet nadšenců. Jak poznat, že byste si ji měli domů pořídit i Vy a k jakým účelům je možné ji prakticky využít?
V první řadě je nutné říci, že 3D tiskárny, i přes všeobecná přesvědčení, mají svá omezení - ať už co se týče materiálu, tisknutelných tvarů či času, který k tisku budete potřebovat. Pro domácí použití jsou dnes k dostání již sestavené 3D tiskárny nebo zařízení ve formě skládačky. Obě dvě však fungují na stejném principu: objekty se tisknou na základě předem vytvořeného 3D modelu pomocí různých druhů plastových strun (filamentů), které jsou dodávány namotané na cívce. Modely tiskáren, jež tisknou z kovu, keramiky nebo jiných materiálů, jsou určeny jen pro průmyslové použití a využívají poněkud odlišnou technologii. Mylná je také představa, že předměty z 3D tiskárny můžete mít k dispozici ihned. Na složitější výtisky můžete čekat klidně i několik hodin. Rozbitou vařečku potřebnou k míchání připalujícího se jídla si tedy na počkání opravdu nevytisknete. Co se týká objektů, které lze vytisknout, je třeba respektovat omezení daná geometrií. Problematický bývá tisk předmětů s převisy bez podpory ze spodní části či tisk hodně malých objektů s precizními detaily.
I přes tato omezení však 3D tiskárny mohou v určitých domácnostech své praktické využití najít. K jejich použití již není ani nezbytně nutné ovládat CAD program. Na internetu existují rozsáhlé knihovny již vytvořených modelů, které si můžete zdarma nebo za větší či menší úplatu stáhnout. Získaný model je posléze nutné pomocí tzv. slicingového programu převést do „jazyka tiskárny“. Obsluha těchto programů není nijak složitá a lze je také získat zcela bezplatně. 3D tisk tedy nemusí být nutně záležitostí extrémně technicky náročnou, nicméně i ty uživatelsky „nejpřívětivější“ modely mají do jednoduchosti ovládání jiných domácích spotřebičů ještě opravdu daleko. V každém případě budete muset získat alespoň základní znalosti o povaze používaných materiálů a teplotních nastaveních.
A jak je tedy možné 3D tiskárnu doma prakticky využít? V on-line knihovnách 3D modelů naleznete i takové předměty jako jsou nástěnné desky zakrývající vývody kabelů, adaptery na baterie, různé věšáky, ramínka, stínítka na lampy, lustry nebo dokonce i stativy na fotoaparáty, kryty na telefon či dokovací stanice na telefony a další chytrá zařízení. Vytisknout si můžete i designové šperky či doplňky do domácnosti. Stačí jen chvíli pátrat a na webech jako thingiverse.com najdete spousty užitečných věcí do domácnosti, vychytávek i dekorací. 3D tiskárny jsou velmi populární také mezi rodiči-kutily, jelikož s jejich pomocí je možné vytisknout nepřeberné množství hraček pro děti, stavebnic, skládaček, postaviček apod.
Pravdou ale je, že bez znalosti práce v CADu bude Váš repertoár značně omezený. K dispozici jsou již skenery, které naskenují objekt v prostoru a automaticky z něj vytvoří 3D model v počítači. Tato zařízení však rozhodně nejsou běžným vybavením, které by si uživatelé ke svým 3D tiskárnám pořizovali, neboť jsou velice drahé. Před pořízením 3D tiskárny byste také měli dobře zvážit, kam ji umístíte. Její provoz je totiž poměrně hlučný a navíc se při tisku s určitými materiály uvolňují do prostředí potenciálně škodlivé látky. Místnost, kde tiskárnu budete používat, by z tohoto důvodu měla být dobře odvětraná.